جدیدترین تصویر
 
جدیدترین آثار من
کتاب شناسی

mohsensharif.ir
فهرست زیر علاوه‌ بر رمان و مجموعه داستان منتشر شده، نوشته‌هايي‌ست که تاکنون از محسن شریف در نشریات سراسری و محلی به چاپ رسیده است

 
اخبار روز

بیوگرافی اجمالی و نقد آثار محسن شریف

mohsensharif.ir محسن شریف،پنجم آذر ماه 1315 خورشیدی در روستای چاهکوتاه از روستاهای تابعه بوشهر به دنیا آمد. وی دوران تحصیل ابتدایی خود را در مدرسه ی ملی سعادت بوشهر گذراند. سپس به تهران رفت تا ادامه تحصیل دهد. دوران تحصيل برای شریف، دوران آشنایی با سیاست بود.شریف پس ازاتمام تحصیل به کار آزاد روی آورد.
فعالیت های اجتماعی محسن شریف، ابعاد مختلفی تاکنون داشته که شاید یکی از مهم ترین آنها ریاست"انجمن اهل قلم بوشهر" در فاصله ی سال های 78 تا 86 بود.در این دوران فعالیت های انجمن اهل قلم شکلی تازه به خود گرفت.برپایی همایش ها وبرگزاری جوایزشعر وداستان از ابتکارات وی بود. در این میان می توان به همایش بزرگداشت استادمنوچهراتشی شاعربزرگ ایران و همایش نقد وبررسی آثار محمدرضا صفدری اشاره کرد .جایزه قلم طلایی در رشته داستان نویسی و جایزه شعرفصل از دیگر فعالیت هایی بود که به همت محسن شریف برپا شد. شایان ذکر است تلاش های بی وقفه ی شریف برای به خاک سپاری استاد منوچهر آتشی در زادگاه خود و برگزاری مراسم تشییع جنازه باشکوه و دفن آن زنده یاد در جوار سردار جنوب شیخ حسین چاهکوتاهی از اقداماتی بوده که هیچ گاه جامعه ادبی و هنری بوشهر فراموش نخواهد کرد.
محسن شریف رمان فصل های تکراری را در آستانه 54 سالگی منتشرکرد:این درست زمانی بود که به طور جدی ذهن شریف از سیاست به ادبیات تمایل پیدا کرده بود، هر چند چنین زمینه ای ازقبل وجود داشت اما پرداختن به فعالیت های اجتماعی کمتر مجالی به او می داد تاداستان نویسی را به طور جدی پی‌گیری کند.به هرحال محسن شریف که سال های جوانی و میان سالی را در فعالیت های سیاسی گذرانده بود با کوله باری از تجربه پابه میدان ادبیات گذاشت آشنایی با رمان وسبک ها و گرایش های ادبی که محصول سال ها مطالعه بوده در اولین اثری که از وی منتشر شد به خوبی حکایت از آن داشت که به دنبال زبانی تازه در داستان نویسی است. "فصل‌های تکراری" نشان داد تجربه سال ها خواندن ،شریف را به این باور رسانده اگر می خواهد به تکرار حرف های گذشته در ادبیات نپردازد، باید دنبال زبانی تازه برآید، زبانی که پتانسیل انتقال تجربیات تمامی سال های عمر وی را داشته باشد.خاطرات به جای مانده از تمام سال هایی که وی عرصه حیات را پیموده بود، تجاربی به همراه داشت که باید روزی روایت می شد. او در عمر سیاسی خود، مأمور، مافوق ، سردسته و ... را با شخصیت هایی متفاوت دیده بود اما تخصص و زمینه‌ی کاری هر یک ، تیپ های خاصی به وجود آورده بود که این تیپ ها می توانست جهانی داستانی را پدید آورند که مبرا از خاطرات به شکلی زمان مند، نوستالژیک و اهداف سیاسی خاص باشند. محسن شریف با این دیدگاه شخصیت‌پردازی خود را بسط می‌دهد که اگر این تیپ‌ها زندگی شخصی هم داشته‌اند اما در طول تاریخ به صورت تیپ خاص، کارکردی مشابه داشته اند.